Image for HMTSW-110-23-G-D-236 is not available
HMTSW-110-23-G-D-236
DigiKey Part Number
612-HMTSW-110-23-G-D-236-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-110-23-G-D-236
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-110-23-G-D-236 Models
Category
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Series
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A