Image for HMTSW-110-22-S-D-435 is not available
HMTSW-110-22-S-D-435
DigiKey Part Number
612-HMTSW-110-22-S-D-435-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-110-22-S-D-435
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-110-22-S-D-435 Models
Contact Length - Mating
0.435" (11.05mm)
Series
Contact Length - Post
0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Natural
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A