Image for HMTSW-110-12-T-S-375-RA is not available
HMTSW-110-12-T-S-375-RA
DigiKey Part Number
612-HMTSW-110-12-T-S-375-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-110-12-T-S-375-RA
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-110-12-T-S-375-RA Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.375" (9.53mm)
Insulation Height
0.122" (3.10mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A