Image for HMTSW-110-10-F-D-250 is not available
HMTSW-110-10-F-D-250
DigiKey Part Number
HMTSW-110-10-F-D-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-110-10-F-D-250
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.480" (12.19mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Natural
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A