HMTSW-110-09-L-D-475
DigiKey Part Number
612-HMTSW-110-09-L-D-475-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-110-09-L-D-475
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-110-09-L-D-475 Models
Contact Length - Mating
0.475" (12.07mm)
Series
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Natural
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A