Image for HMTSW-110-08-G-T-250 is not available
HMTSW-110-08-G-T-250
DigiKey Part Number
612-HMTSW-110-08-G-T-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-110-08-G-T-250
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-110-08-G-T-250 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Series
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Natural
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A