Image for HMTSW-110-08-G-D-080-RA is not available
HMTSW-110-08-G-D-080-RA
DigiKey Part Number
612-HMTSW-110-08-G-D-080-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-110-08-G-D-080-RA
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HMTSW-110-08-G-D-080-RA Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.080" (2.03mm)
Series
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
3A