Image for HMTSW-107-22-H-S-405 is not available
HMTSW-107-22-H-S-405
DigiKey Part Number
HMTSW-107-22-H-S-405-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-107-22-H-S-405
Description
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 7 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-107-22-H-S-405 Models
Category
Contact Length - Mating
0.405" (10.29mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Natural
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A