Image for HMTSW-107-07-T-D-260 is not available
HMTSW-107-07-T-D-260
DigiKey Part Number
612-HMTSW-107-07-T-D-260-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-107-07-T-D-260
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-107-07-T-D-260 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.260" (6.60mm)
Series
Contact Length - Post
0.070" (1.78mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A