Image for HMTSW-106-07-T-S-230-LL is not available
HMTSW-106-07-T-S-230-LL
DigiKey Part Number
612-HMTSW-106-07-T-S-230-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-106-07-T-S-230-LL
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-106-07-T-S-230-LL Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A