Image for HMTSW-106-07-STL-T-150 is not available
HMTSW-106-07-STL-T-150
DigiKey Part Number
612-HMTSW-106-07-STL-T-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-106-07-STL-T-150
Description
.100" HIGH-TEMP VARIABLE POST HE
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-106-07-STL-T-150 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Series
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
3
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Natural
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A