Image for HMTSW-104-23-T-S-225 is not available
HMTSW-104-23-T-S-225
DigiKey Part Number
612-HMTSW-104-23-T-S-225-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-104-23-T-S-225
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-104-23-T-S-225 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.225" (5.72mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Natural
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A