HMTSW-104-23-G-S-237
DigiKey Part Number
612-HMTSW-104-23-G-S-237-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-104-23-G-S-237
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-104-23-G-S-237 Models
Category
Contact Length - Mating
0.237" (6.02mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.108" (2.75mm)
Series
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A