Image for HMTSW-104-23-F-S-220 is not available
HMTSW-104-23-F-S-220
DigiKey Part Number
612-HMTSW-104-23-F-S-220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-104-23-F-S-220
Description
.100" HIGH-TEMP VARIABLE POST HE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HMTSW-104-23-F-S-220 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.220" (5.59mm)
Series
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Shrouding
Unshrouded
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Mounting Type
Insulation Color
Natural
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A