Image for HMTSW-104-22-T-S-409 is not available
HMTSW-104-22-T-S-409
DigiKey Part Number
612-HMTSW-104-22-T-S-409-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-104-22-T-S-409
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-104-22-T-S-409 Models
Contact Length - Mating
0.409" (10.40mm)
Series
Contact Length - Post
0.121" (3.08mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A