Image for HMTSW-104-08-G-S-320 is not available
HMTSW-104-08-G-S-320
DigiKey Part Number
612-HMTSW-104-08-G-S-320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-104-08-G-S-320
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-104-08-G-S-320 Models
Category
Contact Length - Mating
0.320" (8.13mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A