Image for HMTSW-104-07-S-D-230 is not available
HMTSW-104-07-S-D-230
DigiKey Part Number
612-HMTSW-104-07-S-D-230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-104-07-S-D-230
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-104-07-S-D-230 Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A