Image for HMTSW-104-07-F-S-240 is not available
HMTSW-104-07-F-S-240
DigiKey Part Number
612-HMTSW-104-07-F-S-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-104-07-F-S-240
Description
.100" HIGH-TEMP VARIABLE POST HE
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-104-07-F-S-240 Models
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Natural
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A