Image for HMTSW-103-22-S-S-427 is not available
HMTSW-103-22-S-S-427
DigiKey Part Number
612-HMTSW-103-22-S-S-427-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-103-22-S-S-427
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-103-22-S-S-427 Models
Category
Contact Length - Mating
0.427" (10.85mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.103" (2.62mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A