Image for HMTSW-103-12-L-D-840 is not available
HMTSW-103-12-L-D-840
DigiKey Part Number
612-HMTSW-103-12-L-D-840-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-103-12-L-D-840
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-103-12-L-D-840 Models
Contact Length - Mating
0.840" (21.34mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A