Image for HMTSW-103-06-G-D-110 is not available
HMTSW-103-06-G-D-110
DigiKey Part Number
612-HMTSW-103-06-G-D-110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-103-06-G-D-110
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-103-06-G-D-110 Models
Category
Contact Length - Mating
0.110" (2.79mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A