Image for HMTSW-102-24-T-S-240 is not available
HMTSW-102-24-T-S-240
DigiKey Part Number
612-HMTSW-102-24-T-S-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-102-24-T-S-240
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-102-24-T-S-240 Models
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Series
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A