Image for HMTSW-102-12-G-S-480 is not available
HMTSW-102-12-G-S-480
DigiKey Part Number
612-HMTSW-102-12-G-S-480-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-102-12-G-S-480
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-102-12-G-S-480 Models
Category
Contact Length - Mating
0.480" (12.19mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.450" (11.43mm)
Series
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A