Image for HMTSW-101-08-T-S-330 is not available
HMTSW-101-08-T-S-330
DigiKey Part Number
612-HMTSW-101-08-T-S-330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-101-08-T-S-330
Description
.100" HIGH-TEMP VARIABLE POST HE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 1 position
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HMTSW-101-08-T-S-330 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.330" (8.38mm)
Series
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Shrouding
Unshrouded
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Mounting Type
Insulation Color
Natural
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A