HDWM-32-55-S-S-355-SM
DigiKey Part Number
612-HDWM-32-55-S-S-355-SM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDWM-32-55-S-S-355-SM
Description
CONN HDR 32POS 0.05 STACK SMD
Detailed Description
32 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HDWM-32-55-S-S-355-SM Models
Category
Length - Post (Mating)
0.340" (8.636mm)
Length - Stack Height
0.355" (9.017mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tube
Number of Positions
32
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Pitch
0.050" (1.27mm)
Color
Black
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.695" (17.653mm)