Image for HDWM-06-61-L-D-771 is not available
HDWM-06-61-L-D-771
DigiKey Part Number
612-HDWM-06-61-L-D-771-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDWM-06-61-L-D-771
Description
.050" X .100" FLEX STACK, HIGH-T
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Category
Length - Overall Pin
1.050" (26.670mm)
Length - Post (Mating)
0.159" (4.039mm)
Series
Length - Stack Height
0.771" (19.583mm)
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Number of Positions
12
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)