Image for HDWM-02-54-S-S-250 is not available
HDWM-02-54-S-S-250
DigiKey Part Number
612-HDWM-02-54-S-S-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDWM-02-54-S-S-250
Description
CONN HDR 2POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HDWM-02-54-S-S-250 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.185" (4.699mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.250" (6.350mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
2
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.555" (14.097mm)