Image for FW-02-05-F-D-350-065 is not available
FW-02-05-F-D-350-065
DigiKey Part Number
FW-02-05-F-D-350-065-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-02-05-F-D-350-065
Description
CONN HDR 4POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-02-05-F-D-350-065 Models
Category
Length - Overall Pin
0.415" (10.541mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.065" (1.651mm)
Series
Length - Stack Height
0.350" (8.890mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
4
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.050" (1.27mm)