FTSH-150-04-L-D-RA
DigiKey Part Number
FTSH-150-04-L-D-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTSH-150-04-L-D-RA
Description
CONN HEADER R/A 100P 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 100 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
FTSH-150-04-L-D-RA Models
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.135" (3.43mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact