FTSH-135-01-L-MT
DigiKey Part Number
SAM1162-35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTSH-135-01-L-MT
Description
CONN HEADER SMD R/A 70POS 1.27MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle; Through Hole 70 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
FTSH-135-01-L-MT Models
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.135" (3.43mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact
Mounting Type
Base Product Number
Termination
Solder
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Factory Stock: 145
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER SMD R/A 100P 1.27MM
In-Stock: 362
CONN HEADER SMD R/A 98POS 1.27MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD R/A 96POS 1.27MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD R/A 94POS 1.27MM
CONN HEADER SMD R/A 92POS 1.27MM