FTSH-127-04-F-DH
DigiKey Part Number
FTSH-127-04-F-DH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTSH-127-04-F-DH
Description
CONN HEADER SMD R/A 54POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 54 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
FTSH-127-04-F-DH Models
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.135" (3.43mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact