FTSH-120-01-F-DH-TR
DigiKey Part Number
FTSH-120-01-F-DH-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTSH-120-01-F-DH-TR
Description
CONN HEADER SMD R/A 40POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 40 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FTSH-120-01-F-DH-TR Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.135" (3.43mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact