Image for FOLC-120-M2-L-Q-LC is not available
FOLC-120-M2-L-Q-LC
DigiKey Part Number
FOLC-120-M2-L-Q-LC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FOLC-120-M2-L-Q-LC
Description
CONN RCPT 80P 0.05 GOLD SMD T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FOLC-120-M2-L-Q-LC Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.185" (4.70mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
All
Features
Board Lock
Pitch - Mating
Current Rating (Amps)
2.6A per Contact
Number of Rows
4
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)