FHP-24-02-T-S-03
DigiKey Part Number
FHP-24-02-T-S-03-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FHP-24-02-T-S-03
Description
CONN RCPT 24POS 0.156 TIN SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Receptacle Connector 0.156" (3.96mm) Surface Mount Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FHP-24-02-T-S-03 Models
Category
Mounting Type
Surface Mount
Mfr
Termination
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.368" (9.35mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C