Image for FHP-24-01-T-S-04 is not available
FHP-24-01-T-S-04
DigiKey Part Number
FHP-24-01-T-S-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FHP-24-01-T-S-04
Description
CONN RCPT 24POS 0.156 TIN PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Receptacle Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Tin
EDA/CAD Models
FHP-24-01-T-S-04 Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.102" (2.60mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C