Image for FHP-11-02-T-S-TR is not available
FHP-11-02-T-S-TR
DigiKey Part Number
FHP-11-02-T-S-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FHP-11-02-T-S-TR
Description
CONN RCPT 11POS 0.156 TIN SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Receptacle Connector 0.156" (3.96mm) Surface Mount Tin
EDA/CAD Models
FHP-11-02-T-S-TR Models
Category
Mounting Type
Surface Mount
Mfr
Termination
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish - Mating
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.368" (9.35mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C