FFSD-25-S-12.00-01-N
DigiKey Part Number
SAM8240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-25-S-12.00-01-N
Description
CABLE ASSM .05" 50PS SGL END 12"
Detailed Description
50 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Cable 1.00' (304.80mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFSD-25-S-12.00-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
1.00' (304.80mm)
Series
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Cable
Cable Termination
IDC
Number of Positions
50
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CABLE ASSEM .05" 50PS SGL END 2"
In-Stock: 0
CABLE ASSEM .05" 50PS SGL END 6"
In-Stock: 181
CABLE ASSEM .05" 25POS 60"