FFSD-20-S-07.85-01-N is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for FFSD-20-S-07.85-01-N is not available
FFSD-20-S-07.85-01-N
DigiKey Part Number
FFSD-20-S-07.85-01-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-20-S-07.85-01-N
Detailed Description
40 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Cable 0.654' (199.39mm, 7.85")
EDA/CAD Models
FFSD-20-S-07.85-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Length
0.654' (199.39mm, 7.85")
Series
Features
Polarizing Key
Connector Type
Socket to Cable
Number of Positions
40
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)