FFSD-20-D-02.55-01-N-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for FFSD-20-D-02.55-01-N-R is not available
FFSD-20-D-02.55-01-N-R
DigiKey Part Number
612-FFSD-20-D-02.55-01-N-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-20-D-02.55-01-N-R
Description
.050" LOW PROFILE TIGER EYE IDC
Detailed Description
40 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket, Reversed 0.213' (64.77mm, 2.55")
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Length
0.213' (64.77mm, 2.55")
Series
Features
Polarizing Key
Connector Type
Socket to Socket, Reversed
Number of Positions
40
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)