FFSD-14-S-10.00-01-F-N is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for FFSD-14-S-10.00-01-F-N is not available
FFSD-14-S-10.00-01-F-N
DigiKey Part Number
612-FFSD-14-S-10.00-01-F-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-14-S-10.00-01-F-N
Description
.050" LOW PROFILE TIGER EYE IDC
Detailed Description
28 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Cable 0.833' (254.00mm, 10.00")
Datasheet
EDA/CAD Models
FFSD-14-S-10.00-01-F-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Length
0.833' (254.00mm, 10.00")
Connector Type
Socket to Cable
Number of Positions
28
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)