FFSD-10-S-12.00-01-N
DigiKey Part Number
SAM8228-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-10-S-12.00-01-N
Description
CABLE ASSM .05" 20PS SGL END 12"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Cable 1.00' (304.80mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFSD-10-S-12.00-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
1.00' (304.80mm)
Series
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Cable
Cable Termination
IDC
Number of Positions
20
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 55
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CABLE ASSEM .05" 20PS SGL END 2"
In-Stock: 0
CABLE ASSEM .05" 20PS SGL END 6"