FFSD-08-S-02.79-01-N is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for FFSD-08-S-02.79-01-N is not available
FFSD-08-S-02.79-01-N
DigiKey Part Number
FFSD-08-S-02.79-01-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-08-S-02.79-01-N
Description
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
Detailed Description
16 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Cable 0.232' (70.87mm, 2.79")
Datasheet
EDA/CAD Models
FFSD-08-S-02.79-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Length
0.232' (70.87mm, 2.79")
Connector Type
Socket to Cable
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)