FFSD-08-D-04.53-01-N is available for purchase but is not normally stocked.
Samtec Inc.
In Stock: 48
Datasheet
In Stock: 0
16 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.378' (115.06mm, 4.53")
FFSD-08-D-04.53-01-N
DigiKey Part Number
FFSD-08-D-04.53-01-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-08-D-04.53-01-N
Detailed Description
EDA/CAD Models
FFSD-08-D-04.53-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Length
0.378' (115.06mm, 4.53")
Series
Features
Polarizing Key
Connector Type
Socket to Socket
Number of Positions
16
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)