Image for FFSD-08-D-01.75-01-N is not available
FFSD-08-D-01.75-01-N
DigiKey Part Number
612-FFSD-08-D-01.75-01-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-08-D-01.75-01-N
Description
.050" LOW PROFILE TIGER EYE IDC
Detailed Description
16 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.146' (44.45mm, 1.75")
EDA/CAD Models
FFSD-08-D-01.75-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Length
0.146' (44.45mm, 1.75")
Connector Type
Socket to Socket
Number of Positions
16
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)