Image for FFSD-03-D-11.81-01 is not available
FFSD-03-D-11.81-01
DigiKey Part Number
FFSD-03-D-11.81-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-03-D-11.81-01
Description
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.984' (300.00mm, 11.81")
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFSD-03-D-11.81-01 Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
0.984' (300.00mm, 11.81")
Series
Color
Gray, Ribbon
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Cable Termination
IDC
Connector Type
Socket to Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
6
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)