FFMD-20-S-11.00-01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Image for FFMD-20-S-11.00-01 is not available
FFMD-20-S-11.00-01
DigiKey Part Number
FFMD-20-S-11.00-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFMD-20-S-11.00-01
Description
.050 CABLE PLUG
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Cable Assembly Rectangular Plug to Cable 0.917' (279.40mm, 11.00")
EDA/CAD Models
FFMD-20-S-11.00-01 Models
Category
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Series
Length
0.917' (279.40mm, 11.00")