Image for FFMD-10-T-02.60-01-N-R is not available
FFMD-10-T-02.60-01-N-R
DigiKey Part Number
FFMD-10-T-02.60-01-N-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFMD-10-T-02.60-01-N-R
Detailed Description
20 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug, Reversed 0.217' (66.04mm, 2.60")
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFMD-10-T-02.60-01-N-R Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Length
0.217' (66.04mm, 2.60")
Series
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Plug, Reversed
Cable Termination
IDC
Number of Positions
20
Contact Finish
Tin
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)