FFMD-05-D-12.00-01
DigiKey Part Number
SAM8568-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFMD-05-D-12.00-01
Description
CABLE ASSEM .05" 10POS M-M 12"
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Plug to Plug 1.00' (304.80mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFMD-05-D-12.00-01 Models
Category
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Series
Length
1.00' (304.80mm)
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Plug to Plug
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Tin
Number of Rows
2
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 0
Check Lead Time
Request Stock Notification
Marketplace Stock: 201 View Now
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Other Suppliers on DigiKey
20In Stock
Ships from WEC
Alternate Length
CABLE ASSEM .05" 10POS M-M 2"
In-Stock: 181
CABLE ASSEM .05" 10POS M-M 6"