Image for FCF8-30-01-L-19.00-S is not available
FCF8-30-01-L-19.00-S
DigiKey Part Number
612-FCF8-30-01-L-19.00-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCF8-30-01-L-19.00-S
Description
0.80 MM HIGH-SPEED COST-EFFECTIV
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Plug to Plug Blue Shielded
Category
Fastening Type
Latch Lock, Push-Pull
Manufacturer
Samtec Inc.
Cable Type
Flat, Twin Axial
Series
Usage
Internal
Packaging
Bulk
Color
Blue
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Positions
30
Wire Gauge
38 AWG
Connector Type
Plug to Plug
Current - Max/Contact
1.8 A
Gender
Male to Male
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C