Image for FCF8-10-01-L-99.99-S is not available
FCF8-10-01-L-99.99-S
DigiKey Part Number
FCF8-10-01-L-99.99-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCF8-10-01-L-99.99-S
Description
FCF8 CABLE ASSEMBLY
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Plug to Plug Blue Shielded
EDA/CAD Models
FCF8-10-01-L-99.99-S Models
Category
Cable Type
Flat, Twin Axial
Manufacturer
Samtec Inc.
Usage
Internal
Series
Color
Blue
Packaging
Bulk
Shielding
Shielded
Part Status
Active
Wire Gauge
38 AWG
Number of Positions
10
Current - Max/Contact
1.8 A
Connector Type
Plug to Plug
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C